Już za niecały miesiąc świętować będziemy Boże Narodzenie :). W tych dniach spotykamy się z najbliższymi, aby celebrować ten wyjątkowy czas. Bardzo często zdarza się, iż gotujemy w tym okresie wiele potraw, przeważnie w zdecydowanie za dużych ilościach. Przygotowywane w święta potrawy pojawiają się na naszych stołach okazjonalnie, co tym bardziej zachęca nas do całodniowego biesiadowania przy stole. Zbyt duże zajadanie się wszelkimi smakołykami doprowadza nas do przejedzenia, czyli stanu w którym zazwyczaj pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (m.in. nudności, bóle brzucha, wzdęcia) oraz przyrost masy ciała. Czy możemy temu jakoś zaradzić? Kilka rad znajdziecie w poniższym wpisie
Po pierwsze - Nie głoduj kilka godzin przed kolacją wigilijną. Każdy z nas powinien spożywać posiłki w regularnych odstępach w ciągu dnia (posiłek średnio co 3 godziny, a nie dłużej niż 5 godzin). Brak uregulowania może doprowadzić do zaburzeń przemiany materii, osłabienia organizmu, problemów z nastrojem oraz sprawić, iż zjemy zdecydowanie za dużą ilość produktów podczas świątecznej kolacji.
Po drugie - Zgodnie z tradycją powinniśmy spróbować wszystkich posiłków znajdujących się na stole. Nie oznacza to jednak, iż każdy z nas powinien zjeść ich ogromne ilości. Dlatego zmniejsz wielkość nakładanych porcji na talerz. Ważne jest również dokładne przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ organizm potrzebuje nawet 30 min, aby zarejestrować informację o naszej sytości. Pamiętaj, aby posiłki degustować z rozwagą, by później nie odczuwać tej kolacji przez kilka kolejnych dni.
Po trzecie - Postaraj się w tym okresie nie przesadzać ze zbyt dużą ilością potraw tłustych i bogatych w cukier. Z napojów sięgaj raczej po wodę mineralną i różne herbaty (czarna, czerwona, ziołowa itp.), a wystrzegaj się napojów słodzonych, gazowanych i alkoholu. Napoje wypijaj 30 min przed lub tyle samo czasu po posiłku, tak aby nie zaburzać procesów trawiennych.
Po czwarte - Po obfitych posiłkach warto jest wybrać się całą rodziną na długi spacer. Pozwoli to nam dotlenić organizm, przyspieszy metabolizm, wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej oraz da odpocząć naszym kubkom smakowym i przewodowi pokarmowemu, który jest znacznie obciążony w tych dniach.
Po piąte - Jeśli wiesz, że powyższe rady mogą być nieskuteczne dla Ciebie, wówczas spróbuj oszukać swój mózg. Jak możemy to zrobić? Powinny wówczas pomóc Tobie te kilka dodatkowych porad:
ïPosiłki spożywaj na małym talerzu. Badania wykazują, że taka sama porcja nałożona na większy talerz wywołuje u nas wrażenie, iż posiłek nie zaspokoi naszych potrzeb, co wpływa to na zwiększenie wielkości dania.
ïTalerz, na którym spożywamy posiłki powinien być w kolorze kontrastującym ze znajdującą się na niej żywności. Dowiedziono, iż w ten sposób możemy zmniejszyć wielkość porcji nawet o 1/5!
ïJedz posiłki przy użyciu mniejszych sztućców - posiłek zajmie Tobie więcej czasu, co pozwoli na odpowiednią reakcję ośrodka sytości na spożytą potrawę
Po takim świętowaniu czas wrócić do codzienności i warto wtedy zastosować zdrową dietę. Catering dietetyczny w Poznaniu, w Gdańsku czy Warszawie - Miejsce do którego dostarczymy zależy od Ciebie.
Emilia Pilchowska - Dietetyk Fit Apetit
Czytaj więcej:
- Czym jest maltodekstryna i w jaki sposób powstaje?
- L-karnityna – co to za substancja?
- Dieta na masę mięśniową – co i ile jeść aby zbudować mięśnie?
- Dieta przy refluksie żołądka - co i ile jeść?
- Dieta przy cukrzycy - co wolno jeść, a czego nie?
- Żywienie i dieta - Dna moczanowa / Podagra
- Dieta przy chorej wątrobie
- Ektomorficy - Jaka dieta dla ektomorfika?
- Mezomorficy - Jaka dieta dla mezomorfika?
- Endomorficy - Jaka dieta dla endomorfika?