14.06.2024

Jak czytać etykiety produktów pod kątem weganizmu?


Sklepy wielkopowierzchniowe, małe, osiedlowe sklepiki, gospodarstwa ekologiczne- coraz więcej miejsc wyposażone jest w produkty spożywcze stworzone z myślą o weganach. Tymczasem pod pięknie wyglądającymi opakowaniami, które zapewniają o wegańskim charakterze produkty, skrywa się żywność różnej jakości, z różnymi składnikami odżywczymi. Kluczowe jest analizowanie etykiet na artykułach spożywczych. Jak czytać etykiety produktów pod kątem weganizmu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Szukaj oznaczeń "wegański" lub "vegan" na opakowaniu, które są umieszczane przez producentów świadomych potrzeb wegan

Oznaczenia wegańskich produktów 

Jak sprawdzić, czy produkt jest wegański? Bardzo wiele osób myli dietę wegańską a wegetariańską. Tymczasem wegetarianie spożywają jajka i nabiał, a weganie nie. Tutaj w dietę wchodzą tylko i produkty roślinne. Na etykietach produktów możemy znaleźć liczne podpowiedzi. Wszystko zostało uregulowane prawnie Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Wedle obowiązujących przepisów, w oznaczeniu środka spożywczego mogą być dobrowolnie podawane informacje:

“Odpowiedni dla wegan”, czy “Produkt może być spożywany przez wegetarian “. Taki zapis można używać tylko na artykułach spożywczych, które nie zawieją żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to także, że podczas produkcji produkty pochodzenia zwierzęcego nie były używane. 

Jeśli więc znajdziemy taki zapis na artykule spożywczym w sklepie, możemy mieć pewność, że z jego wykorzystaniem możemy stworzyć zbilansowane menu na diecie wegańskiej.

Zwróć uwagę na listę składników, unikając tych, które są pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, jaja, żelatyna, i lanolina.

Etykiety a weganizm

Czytanie etykiet wegańskich produktów to kwestia priorytetowa. Bardzo często może zdarzyć się, że pewne składniki i dodatki pochodzenia zwierzęcego nie będą jasno wyszczególnione w składzie danego produktu spożywczego. Dla przykładu, jeśli w składzie odnajdziemy zapis: “aromat naturalny”, “E 270 kwas mlekowy”, wówczas należy poddać w wątpliwość, czy dany produkt jest aby na pewno wegański. Kwas mlekowy może być produkowany przez bakterie w fermentacji warzyw, ale także w mleku zwierzęcym. Informację z jakiego źródła pochodzi kwas mlekowy, możemy uzyskać tylko u producenta danych produktów.

Co więcej, wegańskie oznaczenia na produktach nie zawsze muszą być prawdziwe, gdy w składzie odnaleźć można wiele substancji dodatkowych zapisywanych jako “E (...)”. Dla przykładu E 440 to substancja żelująca albo pektyna. Nie dowiemy się, czy ten składnik nie kryje w sobie pochodzenia zwierzęcego. Podobnie w przypadku E120, który oznacza kodzenile. Jest to barwnik pochodzenia zwierzęcego, który uzyskuję się z owadów (czerwców kaktusowych). 

Sprawdź czy produkt nie zawiera ukrytych składników zwierzęcych, takich jak kazeina, albumina, czy karmin.

Jak rozpoznać wegańskie produkty?

Bardzo wiele osób pragnie dokładnie, sumiennie prowadzić dietę wegańską, w celu uzyskania wielu korzyści zdrowotnych. Tymczasem okazuje się, że znalezienie idealnych wegańskich produktów nie należy do zadań prostych i oczywistych. Wedle art. 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku, w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (...), producenci mają prawo pominąć wyszczególnienie niektórych używanych składników, które cechują się pochodzeniem zwierzęcym. Muszą one jednak spełnić jeden warunek- podczas produkcji traktuje się je jako substancje pomocnicze, a co więcej, nie są substancjami alergennymi. W związku z tym, nawet w przypadku, gdy na pierwszy rzutu oka skład produktu wydaje się dobrym, może się okazać, że zawiera jakieś składniki pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji jest podpuszczka. To bardzo znany enzym trawienny, który znajduje się w śluzówce żołądka cielęcego.

Najlepsze kucharskie książki wegańskie jasno wskazują, jakie produkty są niezbędne do przygotowania wielu smakowitych dań i przekąsek. Należy jednak bardzo starannie wczytywać się w etykiety, by móc tworzyć dania jedynie z produktów roślinnych, bez ukrytych, nieakceptowanych na diecie wegańskiej dodatków. 


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.