Biegunka – kiedy występuje i jak ograniczyć jej objawy?
Biegunka to nic innego jak częste oddawanie kału o zmienionej postaci. Często towarzyszy jej ból zlokalizowany w okolicach brzucha oraz inne przykre dolegliwości. Każdy chce pozbyć się jej jak najszybciej. Jak to zrobić i kiedy występowanie biegunki może wiązać się z bardziej poważnymi problemami?
Dlaczego nie powinno się ignorować i lekceważyć biegunki?
Wiele osób podchodzi do problemów z częstotliwością czy formą wydalania kału z nadmiernym lekceważeniem. Jest to bardzo błędne podejście, które może być nawet tragiczne w skutkach. Większość osób wie czego nie można jeść przy biegunce ale bardziej problematyczna okazuje się wiedza na temat tego co ją wywołuje. Otóż powodów, dla których w naszym życiu pojawiła się biegunka może być wiele i czasem trudno jest określić czy konkretnie ta przyczyna jest poważna. Jedno jest pewne – biegunka pojawia się nieoczekiwanie i doprowadza do znacznego ograniczenia komfortu funkcjonowania. Osoby, u których wystąpiła często muszą zrezygnować ze swoich planów.
Co jeść przy biegunce – w tym przypadku jeśli jesteśmy w stanie określić jaki konkretny produkt wywołał problemy związane z naszym układem pokarmowym to w pierwszej kolejności należy zrezygnować z jego spożywania. Niektórzy mimo określonej na produktach daty przydatności często sięgają po takie artykuły spożywcze. Niestety na tego typu produktach mogły pojawić się już bakterie czy pleść. Często to właśnie sami jesteśmy winni tego, że nasz organizm zaczął zwalczać związki jakie mu dostarczyliśmy. Dieta przy biegunce zawsze będzie ograniczać się do produktów lekkostrawnych, a dzieje się tak, aby jeszcze bardziej nie podrażniać jelit oraz brzucha.
Istnieje duża grupa osób, która pomija jedzenie przy biegunce bądź je to samo przed wystąpieniem objawów gdyż wychodzi z założenia, że dolegliwości miną same. W wielu sytuacjach tak się właśnie dzieje ale nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Nasz organizm różnie radzi sobie z przyczynami i nigdy nie możemy być całkowicie pewni czy poradzi sobie on sam. Owszem biegunka może nie być niczym poważnym ale mimo wszystko dobrze jest kontrolować takie zmiany u lekarza. Dotyczy to przede wszystkim dolegliwości, które trwają bardzo długo bądź często nawracają. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie podstawowych badań i poszukanie przyczyny. Lekarz prowadzący z pewnością dobierze je adekwatnie do problemu.
Jakie są przyczyny pojawiania się zaburzeń trawienia?
Co jeść przy biegunce i bólu brzucha to zawsze będzie temat, do którego należy podejść w sposób indywidualny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każdy organizm jest inny i na każdy może zadziałać zupełnie coś innego. Dieta podczas biegunki powinna być zgodna z zapotrzebowaniem kalorycznym danej osoby i brać pod uwagę wszystkie inne dolegliwości. W przeciwnym razie można wyłącznie pogorszyć stan. Nie mając świadomości na temat tego jak stworzyć odpowiednią dietę na problemy z brzuchem najlepiej jest udać się do specjalisty. Dietetycy powiedzą jakie menu przy biegunce będzie najbezpieczniejsze. Inną grupą osób, która również będzie idealnym wsparciem są gastrolodzy.
Przyczyny występowania biegunki są bardzo różne, a efekt często dają taki sam. Jest to trudność, przez którą ciężko jest zdefiniować problem i wyeliminować go całkowicie. Biegunka to nic innego jak zaburzenie trawienia dlatego też problemu zazwyczaj doszukuje się w funkcjonowaniu układu pokarmowego. To co jemy na co dzień ma bezpośredni wpływ a jego funkcjonowanie. Dostarczanie przetworzonej żywności z pewnością będzie negatywie wpływać na działanie jelit, a także będzie doprowadzać do bólu brzucha, a w dłuższym przedziale czasu również do niestrawności. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się biegunki zaliczyć można:
- Zakażenie wywołane obecnością wirusa
- Nietolerancje pokarmowe – do najczęstszych zalicza się wrażliwość na gluten bądź nabiał
- Stosowanie leków, a w szczególności antybiotyków
- Bakterie
- Spożywanie nieumytych warzyw, owoców
- Jedzenie surowych produktów
- Nieprawidłowa dbałość o higienę bądź jej brak.
Co jeść podczas biegunki?
Nasze podejście do tego czego nie jeść przy biegunce będzie zależeć od dwóch kwestii. Pierwsza z nich związana jest przede wszystkim z przyczyną pojawienia się takiego zjawiska. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że winowajcą złego samopoczucia może być stres. Nerwy mocno odbijają się na funkcjonowaniu jelit oraz żołądka. Jeśli dotyczy nas przewlekły stres to nasz organizm, a przede wszystkim żołądek znacznie szybciej skurcza się i rozkurcza, co doprowadza do nienaturalnie szybkiego przesuwania treści żołądkowej. Zbyt mała ilość czasu powoduje, że resztki pokarmowe nie są w stanie połączyć się trwale co skutkuje właśnie pojawieniem się biegunki. Dieta przy rozwolnieniu będzie zatem opierała się na ograniczeniu objawów ale najważniejsze będzie z pewnością wyeliminowanie głównego problemu czyli stresu.
Biegunka może pojawić się także w przypadku występowania niektórych chorób. Najbardziej narażone na rozwolnienia są osoby, które przechodzą zapalenie jelit, borykają się z nadczynnością tarczycy czy też mają trudności ze swoją trzustką. Wówczas dieta przy biegunce u starszej osoby będzie miała bardziej charakter długotrwały, a to co można jeść, a czego nie będzie określał lekarz prowadzący daną osobę. Nie zawsze można podejść do problemu biegunki natychmiastowo. Często konieczne jest stosowanie określonej diety na stałe ale zawsze konkretny rodzaj posiłków ma przyczyniać się do poprawy funkcjonowania organizmu, a w dalszej konsekwencji poprawy zdrowia.
To co jeść w czasie biegunki jest również związane z tym jak długo ona trwa. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje biegunek, Pierwsza z nich ma charakter ostry co oznacza, że pojawia się nagle i nie trwa dłużej niż 10 dni. Powodem jej wystąpienia jest zazwyczaj zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Drugi rodzaj biegunki ma charakter przewlekły i jak sama nazwa mówi trwa dłużej. Jest również o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ znacznie osłabia organizm poprzez wydalanie wartości odżywczych. Częste biegunki powodują także, że zmniejsza się ilość zatrzymywanych w organizmie kalorii. Efektem jest osłabienie, brak energii, apatia, a także szybka utrata kilogramów.
Co jeść podczas biegunki?
Sama dieta pudelkowa Poznań ma bardzo duże znaczenie w komforcie funkcjonowania. Jeśli zatem pojawi się rozwolnienie dobrze jest wiedzieć co jeść na biegunce, aby szybko odzyskać siły i aby organizm mógł zacząć bronić. Najważniejszą kwestią jeśli pojawią się trudności z trawieniem jest kontrolowanie ilości dostarczanej wody. Minimalnie powinniśmy spożywać około 2 litrów wody dziennie, aby dodatkowo nie doprowadzić do odwodnienia. Poza wodą można wprowadzić także delikatne herbaty czy napary. Nie są natomiast polecane napoje takie jak kawa, napoje gazowane czy alkohol gdyż może to doprowadzać do jeszcze większego podrażnienia i nasilenia się objawów.
Co można jeść przy biegunce to kwestia przy której należy mieć świadomość, że niezbędne będzie wyeliminowanie sporej ilości produktów. Chcąc zapewnić swojemu żołądkowi wytchnienie dobrze jest wprowadzić dietę opierającą się na artykułach lekkostrawnych. Będą to artykuły spożywcze takie jak ryż biały, sucharki czy makarony o niewielkich wymiarach. Jeśli chodzi o owoce i warzywa to dobrze jest udoskonalić swoją dietę o banany czy marchew, gdyż mają one związki, dzięki którym objawy są w dużym stopniu łagodzone. Jaka dieta przy biegunce to zagadnienie, które powinno mieć charakter długotrwały, a wprowadzanie innych produktów powinno odbywać się stopniowo.
Z jakich produktów warto zrezygnować podczas rozwolnienia?
Czego nie jeść podczas biegunki to pierwsze pytanie jakie nasuwa się gdy objawy dotknęły już nasz organizm. Lista produktów dozwolonych jest mocno ograniczona, co powoduje, że artykułów zakazanych jest zacznie więcej. Z diety szczególnie podczas pierwszych dni powinny zniknąć następujące produkty:
- Artykuły zawierające dużą ilość błonnika
- Kasze
- Płatki owsiane
- Mleko o sporej zawartości tłuszczu
- Przyprawy ostre
- Orzechy
- Słodkie produkty i napoje
- Alkohol oraz inne używki.
Stworzenie diety, dzięki której dolegliwości ustąpią dla wielu osób może być problematyczne. Ma to związek bezpośrednio z ograniczoną wiedzą na temat zasad odżywiania. Nie jest to jednak powód, dla którego należy rezygnować z dobrego samopoczucia. Nie mając czasu na to, aby poświęcić go na przygotowanie posiłków można skorzystać z innego rozwiązania. Obecnie możliwe jest zamówienie opcji w postaci dieta pudełkowa Kraków . Jest to rozwiązanie cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem, a jest to związane bezpośrednio z ograniczeniem czasu na przygotowywanie dań. Osoby tworzące tego typu diety to dietetycy oraz kucharze z ogromnym doświadczeniem. Możliwe jest określenie swoich preferencji co do smaku.
Biegunka szczególnie jeśli ma charakter nawracający powinna być zjawiskiem niepokojącym. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się do lekarza, który wykona dokładne badanie i bliżej określi przyczynę. Na tej podstawie można stworzyć catering dietetyczny. Oczywiście to co jemy nie powinno ograniczać się wyłącznie do okresów kiedy występuje u nas biegunka. Zdrowe odżywianie zgodne z podstawowymi założeniami piramidy żywienia, a zatem ograniczenie przetworzonej żywności na rzecz pokarmów bogatych w mikro i makroskładników może przyczynić się do tego, że nasz organizm będzie zabezpieczony przez trudnościami z trawieniem. Powrót do starych nawyków może natomiast spowodować nawrót przykrych dolegliwości.
Czytaj więcej:
- Dieta antyhistaminowa – dla kogo przeznaczony jest taki rodzaj diety?
- Dieta sirtuinowa – czym tak naprawdę jest i jak powstała?
- Dieta przeciwzapalna – komu jest w stanie pomóc?
- Detoks sokowy – jak zyskał tak dużą popularność?
- Dieta ubogoresztkowa – co to jest i dlaczego się ją stosuje?
- Dieta bogato resztkowa – czym jest i kto powinien ją stosować?
- Dieta okienkowa – skuteczna nowość?
- Nadmiar wody w organizmie – kiedy występuje
- Jaka dieta gdy chorujesz na niedoczynność tarczycy?
- Dieta o niskim IG – dla kogo?