Bieganie od kilku lat stało się modną dyscypliną sportu, którą zaczęto doceniać ze względu na szybkie efekty, jakie przynosi. Nie musi być drogie, można uprawiać je w każdej lokalizacji i o każdej porze roku. Nie jesteśmy nawet ograniczeni godzinami – pory treningów możemy dopasować do siebie i swojego stylu życia. Aby jednak były one efektywne, powinniśmy zadbać o kilka aspektów.
Nie tylko odzież i obuwie – co zjeść przed bieganiem
Gdy spojrzymy na biegaczy, zobaczymy w nich naprawdę spory przekrój społeczeństwa. Jedni stawiają na nowoczesną odzież, która będzie droga, ale znacznie poprawi komfort ćwiczeń, bo koszulki i spodenki będą wykonane ze specjalnych tkanin, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Buty przeznaczone mogą być do różnego rodzaju nawierzchni, amortyzują, pomagają kształtować określone partie ciała. Inni z kolei stawiają na bawełniane dresy, krótkie spodenki, koszulki oraz zwykłe buty czy tenisówki. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz. Łączyć powinno Was jedno – powinniście zastanowić się co jeść przed bieganiem, po nim, a także w ciągu dnia.
Jeśli decydujesz się na zdrowy tryb życia i chcesz, aby jogging stał się jedno częścią, ogromne znaczenie będzie miało to, co zjeść przed bieganiem, a także w ciągu dnia. Dieta bowiem będzie miała spory wpływ na Twoje samopoczucie, wyniki, efekty, rekordy, a także na regenerację. Gdy zdecydujesz co jesc przed bieganiem będziesz mieć wpływ na to, czy Twoja masa mięśniowa się rozwija, czy może Twój organizm spala mięśnie, ponieważ nie otrzymuje wystarczającej ilości glikogenu. Nie ma jednak jednej, dobrej recepty, według której należy planować posiłek przed bieganiem – wiele zależy od Twojego organizmu, przyzwyczajeń, typu treningu oraz długości biegu, a także stopnia zaawansowania.
Śniadanie przed bieganiem – czy jest niezbędne?
Stare porzekadło mówi: śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Ono ma dać nam moc i siłę, aby przetrwać kolejne godziny. I faktycznie, jest ważne. Część biegaczy, szczególnie tych, którzy planują swój trening na poranne godziny, swój pierwszy posiłek spożywa jednak dopiero po ćwiczeniach. Czy więc śniadanie przed bieganiem to oblig, czy można sobie odpuścić?
Przede wszystkim słuchaj swojego organizmu. To on podpowie Ci jak powinieneś funkcjonować. Jeśli nie lubisz jadać wkrótce po przebudzeniu, nie powinieneś się do tego zmuszać. To, że napiszemy Ci teraz co jeść przed bieganiem rano, nie oznacza, że te uniwersalne prawdy sprawdzą się też w Twoim przypadku. Przyjrzyj się swojemu organizmowi oraz słuchaj jego potrzeb. Niektórzy biegacze stawiają przede wszystkim na kolację, spożywając wiele węglowodanów, które służą im podczas porannego joggingu. Inni jedzą lekkie śniadanie, kolejni pierwszy posiłek spożywają po treningu.
Co jeść rano przed bieganiem i czy można biegać na czczo? Owszem, można. To praktyka stosowana przez wiele osób, szczególnie tych, które nie pokonują długich dystansów. Badania wykazały, że bieganie na czczo pozwala spalić więcej kalorii, niż to po posiłku. Różnice jednak nie są diametralne. Posiłek przed bieganiem rano można sobie odpuścić, jeśli zamierzamy pokonać dwa czy pięć kilometrów. Nie będzie to dystans, który bardzo zaangażuje i wyeksploatuje nasze ciała. Jeśli jednak wybierasz się na dłuższe wybieganie lub bierzesz udział w zawodach, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wówczas nie tylko warto, ale i powinieneś zastanowić się co jeść przed porannym bieganiem, ponieważ będzie miało to wpływ na kondycję, efekty oraz to, czy wystarczy Ci sił, aby ukończyć wyznaczony dystans.
Jeśli Twoje treningi odbywają się wieczorem, tu też pojawia się często pytanie co jeść przed wieczornym bieganiem? Odpowiedź będzie podobna. Przede wszystkim należy odczekać 2-3 godziny przed podjęciem treningu, a posiłek powinien być lekki, bogaty w węglowodany. Zrezygnuj więc z obfitego obiadu lub podwieczorka, na rzecz smacznej kanapki np. z dżemem.
Co zjeść przed bieganiem rano – cel ma znaczenie
Każdy z nas ma inny powód do tego, aby biegać. Jedni chcą zabić czas, dla innych to forma zdrowego stylu życia, inni chcą zbudować maskę mięśniową, kolejni popracować nad wytrzymałością, a jeszcze inni – zrzucić zbędne kilogramy. W zależności od tego, do której grupy należysz to, co najlepiej jeść przed bieganiem może być nieco inne. Inne będą bowiem potrzeby biegacza początkującego, a inne tego zaawansowanego. Liczy się też czas, który pozostał do treningu, jego długość, a nawet pogoda, panująca na zewnątrz. Pozostań więc elastyczny i słuchaj swojego organizmu.
Jeśli należysz do osób, które uprawiają jogging aby stracić na wadze, z pewnością zastanawiasz się co jeść przed bieganiem żeby schudnąć. Trzeba przede wszystkim opracować swój cel oraz zapotrzebowanie energetyczne. Oczywiście, niewielkie dystanse możesz biegać na czczo. Nie polecamy jednak tego rozwiązania osobom zupełnie początkującym. Powinieneś najpierw dobrze poznać swoje ciało, jego reakcje na wysiłek itd. Zacznij więc od lekkiego śniadania na 2-3 godziny przed wybieganiem. Jakie śniadanie przed biegiem? Wachlarz jest naprawdę szeroki. Niech składa się głównie z węglowodanów, które zapewnią Ci potrzebną dawkę paliwa. Według szacunków taki posiłek może zawierać tylko 200 kcal. Będzie to wystarczająca pożywka dla ciała, a jednocześnie nie sprawi, że będziesz czuć się ciężko.
Co zjeść przed porannym bieganiem – sięgnij po proste, nieskomplikowane śniadania, mając na uwadze to, że po treningu również będziesz musiał coś spożyć, aby dostarczyć organizmowi glikogen. Niech będą to owoce, możesz postawić też na kawałek bułki z masłem orzechowym i bananem albo na banana i dwie kostki czekolady. Może być też batonik zbożowy, owoce suszone albo płatki z jogurtem. Jak widzisz, nie musi być to skomplikowane i ciężkie. Wiele osób unika śniadań, bo obawia się uczucia ciężkości w żołądku. To, czy tak będzie, zależy w dużej mierze od tego, co zjesz na śniadanie. Bardzo ważny jest czas. Przed bieganiem co jesc zależy też od tego, ile zostało nam do treningu. Śniadanie powinniśmy skonsumować na 2-3 godziny przed treningiem. To optymalny czas na trawienie i przyswojenie substancji odżywczych. Zdarza się jednak, że do treningu zostało 30 minut, a Ty czujesz ssanie w żołądku. Nie musisz wówczas biegać na czczo. Sięgnij po banana lub kiwi.
Co jesc przed zawodami w bieganiu – jak skomponować jadłospis?
Gdy biegasz na bardziej zaawansowanym poziomie, doskonale wiesz, że posiłki to Twoje paliwo i nie wolno ich zaniedbywać. Wiele osób zastanawia się co jeść przed biegiem na 10 km, 20 km, maratonem czy ultramaratonem. Dla każdej z tych osób odpowiedź będzie nieco inna. W wielu przypadkach bowiem będzie miało znaczenie także to, co zjedzą dzień wcześniej. Dlatego tak istotna jest dieta! Należy patrzyć na nią w ujęciu globalnym. Gdy zawody odbywają się rano kluczowe będzie co jeść dzień przed bieganiem tak, aby energia uwalniała się powoli.
Co jesc przed zawodami w bieganiu i czy zawsze trzeba coś przekąsić? Odpowiedź w tym wypadku jest jednoznaczna – tak. Bez posiłku nie powinniśmy stawać na starcie. Nawet jeśli dystans jest niewielki, nasze ciała przeżywają stres, emocje, a do tego, skoro bierzesz udział w zawodach, zależy Ci na jak najlepszym wyniku. Zapewniając swojemu ciału odpowiednie paliwo będziesz mieć po prostu siłę na to, aby przyspieszyć i walczyć o jak najwyższe laury. Porównajmy to do samochodu. Jadąc na rezerwie nie ujedziesz zbyt daleko, a do tego nie rozpędzisz się za bardzo, bo zwiększa to spalanie. Istnieje ryzyko, że auto zatrzyma się na środku drogi i zażąda paliwa. Tak samo jest z Twoim organizmem. Gdy wystartujesz w zawodach na czczo, możesz odczuwać zawroty głowy, słabość, w najgorszym przypadku zemdlejesz. Nie będziesz mieć też frajdy z pojedynku.
Co najlepiej zjeść przed bieganiem, jeśli chcemy osiągnąć upragnione efekty? Tu również powinno być to lekkie śniadanie, bogate w węglowodany. Owsianka na wodzie, z dodatkiem jogurtu, masłem orzechowym i owocem – świetnie zda egzamin. Jeśli jednak decydujesz się na dłuższe biegi, na problem trzeba spojrzeć bardziej kompleksowo.
Gdy wybierasz się na zawody, w którym należy pokonać długi dystans ważne będzie nie tylko to, co jeść na śniadanie przed bieganiem. Należy wówczas spojrzeć na przynajmniej dobę wcześniej w kontekście tego, jaki posiłek przed bieganiem należy spożyć. Jeśli nie jesteś w tym temacie ekspertem, warto skonsultować się ze specjalistą do spraw żywienia, dietetykiem, trenerami z odpowiednimi przeszkoleniami. Przed długimi biegami z pewnością ważne jest nie tylko śniadanie, ale i kolacja, która powinna być bogata w węglowodany. Unikaj ciężkich posiłków, które mogą skutkować obciążeniem żołądka, zgagą i nudnościami.
To nas łączy
Niezależnie od tego, co na śniadanie przed bieganiem, należy pamiętać też o kluczowym dodatku do codziennej diety. Bez niego nie osiągniesz dobrych wyników, niezależnie od celu, jaki obierzesz. Jeśli zastanawiasz się bieganie co jeść przed i po, to poza węglowodanami oraz białkiem, które jest budulcem mięśni, należy swojemu organizmowi dostarczyć też wody. Nawodnienie jest kluczowe dla naszego organizmu i efektów, jakie osiągamy. Przy krótkich dystansach, butelka wody zabrana ze sobą na trening nie jest obligatoryjna, choć jeśli masz taką możliwość, warto zawsze mieć choć niewielką przy sobie. Gdy za oknami ciepło lub parno, należy na bieżąco uzupełniać wodę. Poza tym, nigdy nie wiesz, kiedy Twój organizm będzie jej potrzebować.
Świetnym uzupełnieniem klasycznego nawadniania będzie też sięgnięcie po napoje izotoniczne oraz żele energetyzujące. To wybór, po który sięgają najczęściej doświadczone już w joggingu osoby. Należy zwrócić jednak uwagę na to, aby takie izotoniki nie zawierały cukru, szczególnie jeśli biegasz po to, aby nieco schudnąć.
Czytaj więcej:
- Dieta biegacza długodystansowego i sprintera | Odżywianie przy bieganiu
- Dieta na wypadanie włosów | co jeść na wypadające włosy?
- Dieta na zdrowe włosy | co jeść na porost włosów? Piękne i mocne włosy
- Dieta na ładną cerę | co jeść na piękną, zdrową cerę?
- Dieta przy zakrzepicy | co jeść przy zakrzepicy żył?
- Dieta na obniżenie trójglicerydów | Jadłospis na wysoki poziom trójglicerydów
- Dieta na płodność | Co jeść na płodność? Jadłospis i rady
- Dieta antycellulitowa | dieta na cellulit - co jeść aby pozbyć się cellulitu?
- Dieta 2800 kcal | Catering dietetyczny 2800 kalorii
- Dieta 2600 kcal | Catering dietetyczny 2600 kalorii