31.10.2022

Co jeść na kaca - jak zwalczyć syndrom dnia poprzedniego?


Zdarza się, że zakrapiana impreza kończy się nieprzyjemnymi konsekwencjami kolejnego dnia. Mowa o kacu. Jest to odpowiedź naszego organizmu na zaburzenie metabolicznej równowagi. Powstaje w wyniku zatrucia alkoholem. Nie można pozbyć się go natychmiast, to proces, który wymaga czasu. Są jednak sposoby, które mogą złagodzić jego skutki i skrócić czas rekonwalescencji.

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, każdy będzie potrzebować innego czasu na zmetabolizowanie alkoholu. To, ile będzie trwał ten proces zależy od wielu czynników. Od tego, ile przyjęliśmy alkoholu, ile wypiliśmy płynów bezalkoholowych, ile mamy lat, ile mierzymy oraz ważymy, a także od tzw. „dyspozycji dnia” oraz od długości snu. Nie zawsze będziemy tak samo „odchorowywać” taką samą dawkę alkoholu, którą wypijemy. Poznaj jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby skrócić konsekwencje dnia poprzedniego do minimum!

Co zjeść na kaca - prawdy i mity

Na temat sposobów na kaca powstało mnóstwo mitów i legend! Podwaliny niektórych z nich naprawdę trudno zrozumieć, inne polegają zwyczajnie, na braku odpowiedniej wiedzy. Na pewno nie powinno się sięgać po ciężkie, przetworzone jedzenie. Kebeb nie będzie dobrym pomysłem, który uchroni nas przed bólem głowy. Przez zawartość soli mogą wręcz sprawić, że staną się wzmożone.

Jednym z najgorszych mitów, szerzonych jako lek na kaca jest tzw. klin. Polega on na przyjęciu niewielkiej ilości alkoholu, w myśl zasady: „czym się strułeś, tym się lecz.”. W praktyce jednak, choć odczujesz chwilową poprawę, będzie to złudne. Wprowadzisz bowiem do organizmu kolejną dawkę alkoholu, która spowoduje większe zatrucie i spotęguje promile. W efekcie ponownie będziesz wstawiony, a sam kac jedynie odwlecze się w czasie. Proces odzyskiwania równowagi może dodatkowo przeciągnąć się w czasie.

Dieta na kaca - co może pomóc?

Jak już wspomnieliśmy, objawy kaca to kwestia indywidualna. Każdy organizm w inny sposób metabolizuje alkohol. Zależy to od trybu życia, wieku, wzrostu, wagi, a nawet rasy. Wśród sztandarowych objawów syndromu dnia poprzedniego znajdują się: bóle głowy, światłowstręt, nudności, osłabienie, mdłości, ból żołądka, dreszcze. Kac wiąże się również z odwodnieniem i spadkiem poziomu elektrolitów oraz hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu glukozy we krwi.

Czego więc potrzeba nam na kacu? To przede wszystkim:

  • dobra dieta, która odpowie na pytanie co najlepiej jeść na kaca,
  • uzupełnienie płynów w organizmie,
  • uzupełnienie poziomu glukozy,
  • elektrolity i witaminy,
  • sen i relaks.

Co ciekawe od tego, co najlepiej jesc na kacu, ważniejsza jest codzienna dieta. To, w jaki sposób się odżywiamy może mieć kolosalne znaczenie dla tego, w jaki sposób nasz organizm będzie metabolizować alkohol. W takiej sytuacji pytanie co najlepiej zjeść na kaca będzie mniej huczało nam w głowie, bo skutki nie będą tak doskwierać, jak w przypadku nieodpowiedniej diety.

Co jeść i pić na kaca - praktyczne porady

Jeśli zastanawiasz się nad tym co jesc i pic na kaca, z pewnością sprawdzą się naturalne metody. Stan ten na ogół nie wymaga odwiedzin u lekarza POZ czy pogotowia. Sposoby, znane naszym mamom i babciom pozwolą na złagodzenie dokuczliwych objawów i wrócić do sił, odzyskać równowagę wewnętrzną. Należy na wstępnie zrozumieć, że kac to wołanie organizmu o pomoc. Domaga się on odpowiedniej ilości witamin, a także minerałów, które zostały wydalone z ciała przez alkohol. Mowa o witaminach z grupy B oraz C. Należy uzupełnić także potas, żelazo oraz wapń. Co jeść po przepiciu? Z pewnością produkty zawierające probiotyki, które będą pozytywnie wpływać na jelita. Potrzebne będą również antyoksydanty, które oczyszczą ciało z toksyn.

Syndrom dnia poprzedniego to nie tylko pytanie: kac co jesc? Ogromne znacznie będzie miało również to, co zrobimy. Oczywiście sen i odpoczynek są najważniejsze. Nie warto jednak pozostawać na cały dzień w łóżku. Przyda się rześki prysznic, a także lekki posiłek i… aktywność fizyczna. Nie mówimy tu jednak o wybieraniu się na maraton lub wymagający trening. O wiele lepszym wyjściem będzie krótki spacer, chwila dotlenienia organizmu.

To, co pić i jeść na kaca warto także suplementy i leki dostępne w aptekach. Możemy kupić gotowe produkty, które mają przeciwdziałać kacowi. Możemy też suplementować to, co nam niezbędne: elektrolity, glukozę czy potas. Są to najczęściej tabletki lub proszek, z którego samodzielnie należy przygotować roztwór, a następnie go wypić. Dostępne są w różnych smakach.

Co można zjesc na kaca - odpowiednia dieta

Gdy cierpimy z powodu kaca, często naszemu stanowi towarzyszą mdłości. Stronimy więc od jedzenia, co nie jest najlepszą decyzją. To, co na kaca jeść to z pewnością lekkostrawny posiłek, który wypełni żołądek, dostarczy nam energii oraz będzie początkiem uzupełniania cukru. To właśnie przez niedobór cukru czujemy się bez siły. Aby zwalczyć hipoglikemię, kac co zjesc najlepsza będzie np. pszenna bułka z miodem lub odrobiną masła.

Co dobrze zjesc na kaca - z pewnością warto sięgać po kefiry oraz jogurty oraz świeże owoce bogate w potas jak np. banany. Można na ich bazie przygotować szejk do picia i dostarczyć organizmowi również fruktozę i glukozę. To również odpowiedź na to co jeść na kaca po wymiotach, bo w takiej sytuacji kuchnia powinna być lekka.

Gdy nie doskwierają nam mdłości to na kaca co jesc będzie dobrym rozwiązaniem cośbardziej tłustego i ciepłego. Warto sięgnąć po klasyczną jajecznicę z bekonem, tosty na pszennym pieczywie z serem, tosty francuskie, rosół. Tłuszcz pomoże związać alkohol, a ciepłe danie pobudzi żołądek do pracy. To rozwiązanie, które zapewni nam również zastrzyk potrzebnej energii.

Co można jeść na kacu? Możliwości jest znacznie więcej. Warto posiłkować się sprawdzonymi metodami, które pomogą nam szybciej stanąć na nogi.

  • Mamy i babcie polecają sok z kiszonej kapusty lub z kiszonych ogórków. To prawdziwa bomba witaminowa, która dostarcza wit. Z grupy B oraz C. Dodatkowo jest bogaty w potas i bakterie probiotyczne. Ma orzeźwiający smak, który doda nam energii.
  • Sok pomidorowy. To źródło potasu, witaminy C, likopenu. Wspiera regenerację, uspokaja pracę serca, łagodzi napięcie mięśniowe, dba o przewodnictwo nerwów.
  • Sok z kwaszonych buraków jest kolejnym specyfikiem, znanym nam od wielu dekad, czy wręcz wieków. Buraki cenione są ze względu na swoje unikalne właściwości poprawiające odporność. Dodatkowo mają dość wysoki indeks glikemiczny, dostarczając naszemu organizmowi glukozy. Uzupełniają także witaminy i odtruwają ciało.

Nie tylko co na kaca jesc, ale i pić!

Gdy wiemy już co jesc rano na kaca, należy skoncentrować się na jeszcze jednym, bardzo ważnym aspekcie. Liczy się bowiem nie tylko co zjeść po przepiciu, ale i to, jakich płynów dostarczymy organizmowi. Alkohol sprawia, że praca nerek staje się wzmożona. Może to doprowadzić do poważnych komplikacji, w tym odwodnienia. Należy więc przyjmować dużo płynów, które pomogą nam nawodnić ciało, a jednocześnie wypłukać z ciała szkodliwe substancje. Bardzo dobrze sprawdzi się woda mineralna, ale nie tylko. Każdy płyn należy pić niewielkimi łykami, często sięgając po szklankę.

Co jesc pic na kaca - wprost idealne - poza wodą - będą ciepłe herbaty, zwłaszcza rumiankowa, miętowa. Korzystnie wpływają na pracę żołądka, rozgrzewają i pomagają w zwalczaniu mdłości. Można sięgnąć także po czarną herbatę, z dodatkiem miodu lub cukru. Jeśli cierpimy na poważne dolegliwości, związane z kacem, babcie poradzą, aby skorzystać z naparu z piołunu. Gdy jednak nie doskwierają nam mdłości, możemy sięgnąć po soki warzywne i owocowe, które pomogą nam wprowadzić do organizmu fruktozę.

Wiele osób poleca też napoje takie, jak np. cola. To produkty, które pomogą nam w uzupełnieniu wody oraz cukru. Dość szybko mogą postawić nas na nogi. Zawierają także jednak kofeinę, która może podrażniać żołądek. Podobnie jest z kawą, której powinno się unikać na kacu. Może bowiem znacznie pogorszyć nasz stan.

Czy dieta pudełkowa może pomóc?

Zanim zastanowisz się na kaca do zjesc, dobrze jest w ogóle do niego nie dopuszczać. Oznacza to w pełni świadome spożywanie alkoholu lub zamienienie go na produkty bezalkoholowe. Jeśli jednak przejmujesz napoje wyskokowe, zadbaj o to, aby dobrze się przygotować. Prawidłowa dieta Ci w tym pomoże. Zadbaj o nawadnianie swojego organizmu. W tym celu wypijaj około 2 litrów wody dziennie. Przyda się też dieta, która nie będzie obciążać Twojego układu pokarmowego. Takie menu znajdziesz w naszym cateringu dietetycznym.

W szerokiej ofercie znajdziesz nie tylko posiłki lekkie, o niskiej zawartości kalorii oraz tłuszczu. Pamiętaj, że wszystkie są dobrze zbilansowane, o co dbają dietetycy kliniczni oraz food creatorzy. W ofercie znajdziesz więc także takie posiłki, które idealnie sprawdzą się jako pożywienie przed zakrapianą imprezą. Jeśli chcesz je dobrać do swoich potrzeb, możesz skonsultować się z naszym ekspertem. Po krótkim wywiadzie, w którym opowiesz mu o swoim stylu życia, wadze i oczekiwaniach, dobierze on taki jadłospis, który odciąży Twój żołądek oraz wątrobę, a jednocześnie będzie sprzyjać w ewentualnej rekonwalescencji.

Dobra dieta nie powinna trwać przez tydzień czy dwa. Warto, aby została stałym elementem życia. W takiej sytuacji, będziemy mieć pewność, że zachowujemy równowagę pod względem przyjmowanych witamin oraz minerałów. Będziemy lepiej wypoczęci, co też będzie miało wpływ na naszą ogólną kondycję. Co ważne, o wiele łatwiej będzie naszemu organizmowi wrócić do równowagi, gdy sporadycznie zdarzać się będą różnego rodzaju imprezy, zarwane noce czy wzmożony wysiłek fizyczny.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

co jeść na kaca

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.